Doktor babanın 13 yıllık eğitim mücadelesi

Yüzlerce hastaya şifa veren Dr. Ünsal otizm hastası oğlunun eğitim ihtiyacına çare olamadı. Kaynaştırma eğitimi alması gereken Enes'in bürokratik engeller nedeniyle ortaöğretime 4 yıldır kaydı yapılamıyor

Doktor babanın 13 yıllık eğitim mücadelesi

Doktor Ramazan Tarık Ünsal 30 Yila Yakın Manzara meslek hayatı Boyunca Onlarca Kişinin hayatını kurtardı, Yüzlerce hasataya şifa verdi. Ancak 18 Yaşındaki otizm hastası oğlu Enes Ünsal'ın eğitimi Için hala Mücadele ediyor. İlköğretim Çağında Aldığı kaynaştırma eğitimleri Sayesinde hastalığında ciddi Bir gerileme gözlenen Enes bürokratik Engeller NEDENİYLE bir türlü geçemedi ortaöğretime. Onun seferinde Bir engel çıktı. Baba Ünsal yıllarca Mücadele etti. Tam bir okula Kaydı gerçekleşecekti bu kez de 18 yaş engeline takıldı. Doktor Ünsal, oğlu Enes'i Topluma kazandırmak Için hala mücadelesine devam ediyor. 

ÖNCE SBS'YE takıldı 
Enes Çağında Başakşehir Abdi İbrahim Okulu'nda kaynaştırma eğitimleri aldı İlköğretim. Hastalığı ileri seviyede olmadigi Için akranlarıyla kolayca kaynaştı. 2012'de okulundan başarıyla mezun oldu. Bu Eğitimler Sayesinde hastalığında da ciddi gerileme kaydedildi. Ancak o dönem ortaöğretime Geçiş Için Uygulanan Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) hastalığı NEDENİYLE alınmadı. Baba Ünsal Onlarca okula başvurdu. Ancak hicbir okul Enes'in SBS puanı olmadigi, bu nedenle Sisteme kayıt yapamayacaklarını söyledi. 1 yıl Boyunca devam eden koşuşturmanın Ardından Enes açık liseye kayıt yaptırmak koşuluyla Özel Bir okula misafir öğrenci Olarak Kabil havale. Buradaki eğitim Süreci de ancak 1 yıl devam edebildi. 18 YAŞ engeli 
Enes, 2015 Yılına Kadar eğitimden mahrum Kaldı. Bu arada hastalığı yeniden ilerledi. Kaynaştırma eğitimleri sırasında sönmüş Olan anlamsız konuşmaları ziyaretinde bağırmaları yeniden nüksetti. Bu arada MEB Özel Eğitim İhtiyacı Olan Öğrenciler Için Bazi yeni düzenlemeler Yaptı. Baba Ünsal Için de Yeni Bir ​​umut ışığı doğdu. Enes, Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) Tarafından değerlendirmeye alındı ​​Mart A.Ş. 2015'te kaynaştırma eğitiminden yararlandırılmasına oybirliği ile karar verildi. Kısa Bir Süre Başakşehir'deki Bir ​​lisede eğitim aldıktan Sonra 18 yaşını dolduranların ortaöğretime Kaydı yapılamayacağı gerekçesiyle yine Eğitimine ara verildi. 

BİMER'LE GERİ DÖNDÜ
Mücadeleden yılmayan baba, Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) başvurdu. Aileye müjdeli haber Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden geldi. 10 Eylül 2015'te toplanan kurul Enes'in liseye kaydinin yapılacağını aileye bildirdi. Ancak birkac gün Sonra yine aynı şey oldu. Okul idaresi kaydinin yapılmadığı gerekçesiyle Enes'i okula Almadi. Hukuki yollarla mücadelesine devam Etmeye karar veren Dr. Ünsal dedi "geri çevriliyoruz. Bu durum Enes'i de çok yıprattı umutlanıp Onun defasında".

 

Ceyda Karaaslan/Sabah
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER