Akapuntur Kursu...

Akapuntur Kursu...

27 Haziran 2015 tarinde Mersin’de başlayan Akupunktur eğitimi dün sona erdi. Dünya Akupunktur-Moksibasyon Dernekleri Federasyonu Türkiye Temsilcisi Dr. Nimetullah Reşidi tarafından yapılan 128 saatlik eğitime 14 kursiyer katıldı. 
Geleneksel Çin Tıbbi teşhis ve tedavi yöntemleri hakkında kısmen de olsa bilgi sahibi olduk. Geleneksel Çin Tıbbi bakış açısına göre insan vücudu doğa ve evrendeki her şey ile ilişki halinde ve bir bütün olarak ele alınıyor. Birbirine zıt olan nesneler ve aynı nesne üzerinde birbirine zıt kutuplar mevcut. Eksi ve artı enerjiler insan vücudunda 12 hat üzerinde tıpkı damarlarda dolaşan kan gibi dolaşıyor.Evrende hava, su, toprak, ateş ve metal olarak bildiğimiz 5 madde insan vücudu üzerinde de temsil ediliyor; insan evrenin holografik bir parçası. Hastalık yapıcı etkenler ile hastalığa karşı koyan kuvvetler sürekli olarak mücadele halinde. Eğer eksi ve artı üzerindeki bu denge bozulursa hastalık oluşuyor.
Akupunktur, bozulan bu dengeyi, teşhiste hastalığı yansıtan, tedavide uyarılan vücuttaki belli noktalara, belirli kurallarla, iğne batırarak veya başka yöntemler kullanarak düzeltmeye çalışıyor; 5000 yıllık uygulamaların ve gözlemlerin ışığında oluşmuş kadim bilgiler ışığında…
Aldığımız bu eğitim bir başlangıç elbette, sonsuz bilgi pınarından bir yudum. Değerli hocamız Nimetullah Reşidi’ye ve kursa katılarak kursun gerçekleşmesini sağlayan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER