Aile hekimleri yeni yönetimini seçti, yeni yönetim 5 hedef belirledi!

Aile hekimleri Federasyonu hafta sonu yaptıkları Genel Kurulda yeni yönetimini seçti

Aile hekimleri yeni yönetimini seçti, yeni yönetim 5 hedef belirledi!

24-25 Ekim 2015 tarihleri arasında Ankara’ da yapılan AHEF 4. Olağan Genel Kurulu tamamlandı. 262 delegenin oy kullandığı seçimlerde alınan sonuçlar sonrası görev dağılımı yapıldı:


1.         Dr. Gürsel ÖZER/Yönetim Kurulu Başkanı
2.         Dr. Julide Osmanlıoğlu AKSOY/2. Başkan
3.         Dr. Fevzi TURGUT/ 2. Başkan
4.         Uzm. Dr. Erkut COŞKUN/ Genel Sekreter
5.         Dr. Hacı Yusuf ERYAZGAN/ …Sayman
6.         Dr. Yavuz ERDEN/ ....Üye
7.         Dr. Mehtap Gürbüz ASLAN/ ….Üye
8.         Dr. Alp KARAN7   ….Üye
9.         Dr. Orhan TEKİN7 …Üye

AHEF Yönetim Kurulu ilk yaptığı açıklamada;“AHEF Yönetim Kurulu üyeleri, aile hekimlerinin yaşadığı sıkıntıların ve problemlerin farkında olduğumuzu, omuzlarımızdaki bu yükü tüm aile hekimleri ile birlikte, el ele vererek kaldıracağımıza olan inancımız tamdır. Süre gelen tüm sorunların üstesinden gelmek için çalışacağımıza söz veriyoruz.” dedi.

Olağan Genel Kurul sonuç Bildirgesinde ise şunlar ifade edildi:

24-25 Ekim 2015 tarihinde gerçekleştirdiğimiz 4. olağan genel kurulumuzda delegelerimizden gelen talepler sonucu bir genel kurul deklarasyonu yayınlanması kararı verilmiş ve alınan ortak karar çerçevesinde hareket planı belirlenmiştir. 1-Aile hekimlerinin üzerine angarya olarak verilen ASM, acil, adli defin nöbetleri asla kabul edilemez, bu konuda ceza almış sözleşme feshine yaklaşmış her üyemizin hukuken yanında olacağımızı her türlü eylemsellikle destek vereceğimizi nöbetler konusundaki tüm inceleme ve soruşturmaların acilen sonlandırılarak, verilen ceza puanlarının iptal edilmesi gerektiği,

2- Aile hekimliği uygulamasında yaşanan sıkıntıların (negatif performans, ATS, illerde ki farklı uygulamalar vs. ) bir an önce bitirilmesi adına bakanlığımızın aile hekimlerinin temsilcisi olan AHEF Yönetim Kurulu ve organlarıyla bir takvim çerçevesinde toplantılar düzenlemesi gerektiği.

3-Acil olarak emeklilik yıpranma payı gibi temel özlük haklarımız ile ilgili tüm konularda AHEF ilintili STK' lar ve bakanlığımız tarafından bir komisyon oluşturulup çalışılması gerektiği.

4- Koruyucu sağlık hizmetleri konusunda yaşanan sıkıntıların özelikle mülteciler konusunda yaşanan sorunların dile getirileceği AHEF ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri arasında oluşturulacak bir komisyonun kurulması gerektiği.

5- Sahada her geçen gün artarak devam eden ve önlem alınmayan şiddet konusunda ivedilikle bir kanun yapılması gerektiği. Genel kurula katılan ülkemizin her köşesinden gelen üyeler ve delegeler tarafından dile getirilmiştir.

Özelikle bu 5 hususta Sağlık Bakanlığının AHEF başta olmak üzere ilintili tüm STK 'larla bir çalışma başlatmasını ve bir an önce sorunlara eğilmesi gerektiğini açık olarak deklare ediyor ve çağrıda bulunuyoruz. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz hususlar başta olmak üzere yaşadığımız tüm sıkıntılar neticesinde bir çıkmaza doğru sürüklenen aile hekimliğini kurtarmak adına verdiğimiz tüm çabalara rağmen kulak tıkayanlara ve olumlu adım atmayanlara karşı cevaben sahada yer alan 22 bin aile hekimi ve 22 bin aile sağlığı çalışanı ve tüm ilintili STK' larla işbirliği içinde alınacak karar doğrultusunda her türlü eylemsellik planlamasına (Takvimli süreli iş bırakma ve süresiz iş bırakma dahil) gidileceği noktasında kararlı olduğumuzu,

Kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2015, 20:56YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER