Acil Sağlık Hizmetleri Taşeronlaşıyor HÜKÜMET-SEN UYUYOR.

Acil Sağlık Hizmetleri Taşeronlaşıyor HÜKÜMET-SEN UYUYOR.

Değerli sağlık çalışanları biz bu günleri demiştik demeyeceğim çünkü gerçekten yorulduk.Makam ve mevki uğruna sağlık çalışanları her zeminde yüz üstü bırakan bir HÜKÜMET-SEN var.
 
Sivil toplum kuruluşlarıyla ülkeyi yöneteceğiz diye iktidara geldiniz. Sivil toplum kuruluşlarını yok saydınız. Sağlık politikalarını Çevrenizde ki üç beş kişiyle yönlendirmeye çalışıyorsunuz
 
            Ben ATT-Derneğinde görev yaptığı dönemde takdirle karşıladığım İzmir HÜKÜMET-SEN il  Başkanı olan Ekrem Beyden bu konu ile ilgili çok net açıklama bekliyorum.Bu yapılanlar başka sendikalar döneminde olsa bu kadar sessiz kalırmıydı?
 
 Son 10 yıldır her türlü şiddete maruz kalan, 24 saat kesintisiz hizmet veren 112 Ambulanslarında çalışan sağlık personellerin sıkıntıları bir türlü bitmek bilmiyor. Mevcut hükümet yetkilileri sorun çözmek yerine maalesef sorun üretmekte oldukça başarılı iken bu gücüde yanlarına aldıkları HÜKÜMET-sen sayesinde yaptıkları bariz ortada iken  MİLLİ İÇKİMİZ AYRAN VE MİLLİ ÇALIŞAN TİPİMİZ KOYUN” Felsefesi ile hareket etmeye devam ediliyor.
 
Seçim öncesinde basına yansıyan hali ile 112 lerin özeleşmesiydi. 112 Sağlık Hizmetleri sunumunu ATT ve Paramediklerle vermeyi planlayan Sağlık Bakanlığı maalesef bugün değişik illerde 112 Ambulanslarına taşeron şoför alımına başlamış ve bu gün 1 Temmuz 2015 tarihi itibarı ile ülkemizin pek çok ilinde olduğu gibi ilimizde de 50 Taşeron şoför arkadaşımız göreve başlamıştır.
 
AKTİF SAĞLIK-SEN Genel Başkanı ve Dernek Genel Başkanlıkları yaptığım süreçlerde  çalışma güvencesinden yoksun olan taşeronlaşmaya  karşı yıllardır verdiğim mücadele bilinmektedir. Maalesef  bazı sendikaların mevcut hükümetle birlikte hareket etmesinden dolayı 112 de özelleşme fiilen başlamıştır,mevcut hükümet yetkililerine karşı perde arkasından her tülü desteği vermekte, çalışanları sırtından vurmakta, çalışanlara karşı ise, farklı söylemler geliştirmeye çalışmaktadırlar.Çalışanların sesiz kalması ve korkması da kabul edilebilir bir olgu değildir.
 
Maalesef ki 2008 yılında yapılan ambulans helikopter ve uçak ihalelerine dayanılarak 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde özelleştirilme yani taşeronlaşma başlamıştır.
 Ne yazık ki her türlü hizmette taşeronlaşmayı teşvik eden hükümet yetkilileri yine sosyal devlet olmanın temel taşlarından olan, temel sağlık hizmetlerinin devlet tarafından verilmesi kuralını da maalesef görmemektedirler.
 
Değerli sağlık çalışanları; ülkemizde mezun olmuş, yaklaşık 44.000 civarında ATT (acil tıp teknisyeni) bulunmakta olup, bunların yaklaşık 21.000’i Sağlık Bakanlığı’nda görev yapmaktadırlar.Maalesef her köşe başına dükkan açılışı gibi müsaade edilen  özel sağlık meslek liseleri ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okullarından  mezun olacak  kişi sayısı 22.000 civarında olması bekleniyor.
 
Önce Radyoloji ve  Laboratuvarda başlayan süreç  maalesef ATT mesleğine sıçradı buda şu demektir önümüzdeki üç yıl içinde 43.000 civarında ATT boşta kalacaktır. Bir bölümünün özel sektörde istihdam edildiğini düşünsek bile binlerce ATT boşta gezerken Sağlık Hizmeti sunumu taşeron personel tarafından verilecek olması kabul edilemez bir durumdur.
 
Sağlık sistemi parça parça satılıyor yada özelleşiyor derken yanılmamıştık Dün sadece ambulansları özel sektöre devreden hükümet, bu gün şoförleri taşeron şirketten almakta, artık sırada ambulansta hizmet veren, paramedik ve ATT’leri de taşeron alması kaçınılmaz bir sondur. AKTİF SAĞLIK-SEN güvencesiz çalışmayı getiren taşeron çalışma sistemini kabul etmemiz mümkün değildir.
 
 
Ayrıca 24 saat esasına göre çalışan 112 acil sağlık hizmetlerinde iş kanununa göre çalışan taşeron personel’i 11 saatten fazla çalıştırmanın yasal olmadığının da bilinmesi gereklidir.
 
Ne yazık ki halen 112 de hizmet veren sağlık çalışanlarının yemek, barınma güvenlik gibi pek çok problemi varken problem çözmek yerine, yeni bir problem olrak kuralsız ve esnek çalışmayı önerenlerin  iyi niyetinden şüphe etmekteyiz.
 
 AKTİF SAĞLIK SEN OLARAK  ŞİMDİ SORUYORUZ…? Trafik kazalarında, hasta mağduriyetlerinde, görev ihmallerinde sorumlu kimdir? Yargı süreci nasıl işleyecektir.?

 Kastamonu da yaptığımız basın açıklamasında 4-B’li sözleşmeli çalışan ATT arkadaşlarımıza tehditle, şantajla görev tanımınızda var diyerek üç beş saatlik eğitimlere şoförlük yaptırıldığını ifade ettiğimizde birileri kulaklarını tıkamıştı.Şimdi ne değişti? Tasvip etmesekte  pek çok ATT şoförlüğü alışmışken şimdide taşeron şoför alımı başlatılmasını makül görmek ancak hayalperest ve menfaatçilerin işi olabilir.  Bu güne kadar Devletin Milletin Menfaatine olan, olacak olan hiçbir uygulamanın karşısında olmadık. Olmayız da.MESELE  ÇALIŞANLARIN ÖZLÜK HAKLARIDIR GERİSİ TEFERRÜATTIR …

Hüseyin AYHAN
AKTİFSAĞLIK-SEN
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER