35 BİN TIBBİ SEKRETER ATAMA BEKLİYOR

35 BİN TIBBİ SEKRETER ATAMA BEKLİYOR

Genellikle Sağlık Bakanlığı bünyesinde istihdam imkanı bulan tıbbi sekreterlerden yaklaşık 35 bininin atama beklemesine rağmen 135 kadro açıldığı ve tıbbi sekreterlerin yürütecekleri görevlerin başka alanlarda eğitim almış kişilere gördürüldüğü gerekçesiyle soru önergesi verildi.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Gülay YEDEKÇİ, verdiği soru önergesinde; tıbbi sekreterlerin 4 yılı lise ve 2 yılı önlisans eğitimi olmak üzere toplam 6 yıllık bir mesleki eğitimden geçmelerine rağmken Sağlık Bakanlığının personel politikaları nedeniyle açıkta beklediklerini, mesleki eğitimlerini başarıyla tamamlamış 35 bin tıbbi sekreter atama beklerken Milli Eğitim Bakanlığının yetki verdiği kurslardan 3 aylık sertifika programından geçen kişilerin taşeron firmalar aracılığıyla hastanelerde istihdam edildiklerini, sağlıkta kesintinin “Ölüm” anlamına geldiği bilinirken profesyonel eğitimli sağlık personeli yerine sertifika ile personel alımı yapıldığını belirtti.

Milletvekili YEDEKÇİ, Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından cevaplandırılmak üzere de şu soruları sordu:1-Tıbbi sekreterlerin bu mağduriyetlerinin ortadan kaldırılmasına yönelik bir çalışma yapılmakta mıdır?

2-Atama bekleyen bu 35 bin tıbbi sekretere neden sadece 130 kişilik kadro açılmıştır?

3-Hastanelerde tıbbi sekreterlikle ilgili yapılan hizmet alım sözleşmeleri sırasında, personelin eğitim düzeyi ile ilgili bir maddeye yer verilmekte midir?

4-Tıbbi sekreterlik, önlisans eğitimi gerektiren bir iş kolu ise Bakanlık neden sertifika programı ile personel istihdam etmekte ya da bu yönde hizmet alımı yapmaktadır?
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER