2015 Sağlık lisans tamamlama için kayıtları başladı...

2015 Sağlık lisans tamamlama için kayıtlar ne zaman başlıyor? E devlet şifresiyle sağlık lisansı tamamlama programı nasıl yapılır?

2015 Sağlık lisans tamamlama için kayıtları başladı...

Sağlık programlarının önlisans alanlarından mezun olanlar için lisans tamamlama başvuruları başladı. Lisans tamamlama programının son tamamlama tarihi ne zaman?

Sağlık lisans tamamlama için kayıtlar ne zaman başlıyor? Lisans tamamlama başvuraları son tarih ne zaman? E devlet şifresiyle sağlık lisansı tamamlama nasıl yapılır?

Lisans tamamlama konusunda başvuru tarihleri açıklandı. Sağlık programlarının 2 senelik bölümleri yani; önlisans bölümü bitirenler 14 Ağustos 2015 tarihine kadar başvuru yapmalılar.
Sağlık programlarının önlisans alanlarından mezun olanlar için lisans tamamlama başvuruları 14 Ağustos tarihine kadar sürecek.

Yükseköğretim Kurumu, sağlık önlisans alanlarından mezunlarının lisans tamamlama programlarına 2015-2016 eğitim öğretim yılı için başvurularını 3-14 Ağustos’ta kabul edecek. 19.11.2014 tarihine kadar olan mezunları kapsayacak lisans tamamlama programları için başvurular e-devlet şifresiyle YÖK’ün internet sitesi üzerinden yapılabilecek.Başvuru sırasında adaylardan ön lisans diplomasında yer alan üniversite, meslek yüksekokulu, program adı ile diploma notunun sisteme girilmesi istenecek. Tercihler 24-28 Ağustos’ta gerçekleştirilecek.

 
YÖK'ÜN LİSANS TAMAMLAMA BAŞVURU AÇIKLAMASI İÇİN TIKLAYINIZ
SAĞLIK LİSANSI TAMAMLAMA KAYITLARI
 
Yerleştirme işlemleri 3 Eylül 2015 tarihine kadar yapılacak ve sonuçlar https://yoksis.yok.gov.tr/BTS internet adresinden duyurulacak olup adaylara ayrıca posta yolu ile gönderilmeyecektir.
 
Lisans tamamlama programlarına yerleşen adayların kayıt işlemleri 7-11 Eylül 2015 tarihleri arasında ilgili üniversiteler tarafından yapılacaktır. İlan edilen kayıt tarihlerinde kaydını yaptırmayan adaylar yerleştirme işleminden doğan haklarından vazgeçmiş sayılacaklar ve kayıtları yapılmayacaktır.
YÖK'TEN YAPILAN YAZILI AÇIKLAMA
19/11/2014 Tarih ve 6569 Sayılı Kanun'un Geçici Madde 69'u uyarınca, aşağıda yer alan ön lisans programlarından 19.11.2014 tarihine kadar mezun olan adaylar için lisans tamamlama programları açılacaktır. 2015-2016 eğitim öğretim yılı için açılacak lisans tamamlama programlarına başvurular e-Devlet şifresiyle 3 - 14 Ağustos 2015 tarihleri arasında https://yoksis.yok.gov.tr/BTS internet adresinden alınacaktır. Lisans tamamlama başvuruları sırasında adaylardan ön lisans diplomasında yer alan Üniversite, Meslek Yüksekokulu, Program adı ile diploma notunun sisteme girilmesi istenecektir. Başvuru yapmayan adaylar, 2015-2016 eğitim öğretim yılı için tercih ve yerleştirme işlemlerinden yararlanamayacaklardır.

Başvuruların ardından tercihler ise 24-28 Ağustos 2015 tarihleri arasında aynı internet adresinden alınacaktır. Tercih işlemleri sırasında ön lisans alanlarına göre hangi alanlarda lisans tamamlama programları açılacağı, programların yer alacağı üniversiteler ile kontenjanları ve yerleştirmeye ilişkin esaslar yayımlanacaktır. Yerleştirme işlemleri 3 Eylül 2015 tarihine kadar yapılacak ve sonuçlar https://yoksis.yok.gov.tr/BTS internet adresinden duyurulacak olup adaylara ayrıca posta yolu ile gönderilmeyecektir.

Lisans tamamlama programlarına yerleşen adayların kayıt işlemleri 7-11 Eylül 2015 tarihleri arasında ilgili üniversiteler tarafından yapılacaktır. İlan edilen kayıt tarihlerinde kaydını yaptırmayan adaylar yerleştirme işleminden doğan haklarından vazgeçmiş sayılacaklar ve kayıtları yapılmayacaktır.

Söz konusu kanun uyarınca 19.11.2014 tarihine kadar aşağıda belirtilen ön lisans programlarından mezun olanların sayısı, üniversitelerin  kapasiteleri ve eğitim-öğretimin niteliğinden taviz verilmemesi gibi temel ilkeler dikkate alındığında bütün başvuruların karşılanamayacağı hususu göz önünde bulundurularak, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında yerleştirilemeyen adaylar için takip eden yıllarda lisans tamamlama programları açılmaya devam edilecektir.

LİSANS TAMAMLAMA PROGRAMLARINA BAŞVURU YAPABİLECEK ÖN LİSANS PROGRAMLARI
Acil Yardım
 
Acil Yardım Teknikerliği
 
Acil Yardım Teknikleri
 
Adli Tıp
 
Adli Tıp Teknikerliği
 
Ağız Diş Sağlığı
 
Ağız ve Diş Sağlığı
 
Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği
 
Ambulans ve Acil Bakım
 
Ameliyathane Hizmetleri
 
Ameliyathane Teknikerliği
 
Anestezi
 
Anestezi Teknikerliği
 
Cerrahi Teknikerliği
 
Çevre
 
Çevre Sağlığı
 
Diş Protez
 
Diş Protez Teknikerliği
 
Diş Protez Teknolojisi
 
Diş Teknik Sekreterliği
 
Diyaliz
 
Ebelik
 
Eczane Hizmetleri
 
Eczane Teknikerliği
 
Elektronörofizyoloji
 
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
 
Evde Hasta Bakımı
 
Fizik Tedavi 
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
 
Fizyoterapi
 
Hastane Yönetimi ve Organizasyon
 
Hemşirelik
 
Hidroterapi
 
İlk ve Acil Yardım
 
İş ve Uğraşı Terapisi
 
Laborant ve Veteriner Sağlık
 
Nükleer Tıp Teknikleri
 
Odyometri
 
Optisyenlik
 
Ortopedik Protez ve Ortez
 
Otopsi Yardımcılığı
 
Paramedik
 
Patoloji Laboratuvar
 
Patoloji Laboratuvar Teknikleri
 
Perfüzyon
 
Perfüzyon Teknikleri
 
Podoloji
 
Protez ve Ortez
 
Radyoloji
 
Radyoterapi
 
Sağlık Kurumları İşletmeciliği
 
Sağlık Yönetimi
 
Sağlık Memurluğu
 
Sağlık Teknikerliği
 
Tıbbi Görüntüleme Teknikleri
 
Tıbbi Laboratuvar
 
Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
 
Veteriner Sağlık Teknikerliği
 
Yaşlı Bakımı
 
Yaşlı Bakım Hizmetleri
 
Yaşlı Hizmetleri Bakımı
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER