1000 kişiye 2 hemşire dahi düşmemektedir

1000 kişiye 2 hemşire dahi düşmemektedir

Kamu Sağlık çalışanlarının yaşamış oldukları stres, zorluk, risk, personel eksiklikleri ile, araç-gereç ve cihaz eksiklikleri ile yasalardan kaynaklanan düzensizlik sendikalarımızca yıllardır dile getirilmektedir.

Her gelen hükümet ve özellikle de Sağlık kökenli olan bakanlar, sorunları çok iyi bildiklerini, sağlıkta sistemsizliğin sistem olduğunu söyleyerek, mutlaka çözüm üretecekleri sözlerini vermelerine rağmen, personeli olmayan sağlık merkezleri ve sağlık servisleri açarak, zaten çok ağır iş yükü taşıyan Ebe ve hemşirelerin yükünü bir o kadar daha artırmışlardır.

AB ülkelerinde ortalama her 1000 kişiye 9-10 hemşire, Danimarkada 24 hemşire düşerken, bizde 1000 kişiye 2 hemşire dahi düşmemektedir.

Vardiya çalışan ve bu nedenle de aile düzeni alt üst olan hemşirelerin bir çoğu personel eksikliği nedeni ile izin kullanamıyor, sosyal yaşamı kısıtlanıyor, düzensiz uyku ve düzensiz beslenme, stres ve mesleklerinden kaynaklanan iş zorluğu ve risk nedeni ile başta kalp krizi riski olmak üzere, bir çok hastalığa yakalanma olasılığı ile karşı karşıya kalıyorlar.

Beş hemşirenin yapması gereken işin bir hemşireye yüklenmesi, iş güçlüğü ve risk ödeneğinden yoksun olarak, tüm risklere açık çalışılması, bir aydan fazla süredir Sağlık Bakanlığına sunulan ve Kamu Sağlık Çalışanlarının Vardiya- Rotasyon ve Düzensiz Mesai çalışma sistemini düzenleyecek olan Tüzüğün hala yürürlüğe konulmaması, Meslek Yasası'nın yıllardır Meclisten geçirilmemesi, ambulanslarla tek hemşirenin göreve çıkartılması, Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi'nde tasarruf için geceleri tek bir hemşirenin nöbete bırakılması, araç ve cihaz eksiklikleri gibi sorunlar artık sadece ebe ve hemşirelerle ailelerine değil, sağlık hizmeti bekleyen halkımıza da zarar vermeye başlamıştır.

Bu nedenle öncelikle ve çok acil olarak en az 100 hemşire kadrosuna ihtiyaç vardır. "Para yok! kadro yetkilerini kullandık, başka kadro yok!" gibi söylemler bizim sorunlarımızı da çözmez, bundan sonra daha da geniş alanlarda yapacağımız kararlı eylemleri de engellemez.Sağlık çalışanları üzerinden de, halkın sağlığı üzerinden de tasarruf yapılamaz.

Vardiya çalışan Sağlık çalışanlarının, çalışma düzenini belirleyen ve bir aydan fazladır Sn.Sağlık Bakanının önünde olan Tüzük ivedilikle yürürlüğe konulmalıdır.

Kamu Görevlileri Yasası'na tabii olan ve Vardiya-Rotasyon veya Düzensiz Mesai çalışan kamu görevlileriyle ilgili Tüzük, 1 Temmuz 2015 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş olmasına rağmen, sağlık çalışanlarıyla ilgili tüzüğün ısrarla bekletilmesinin nedenini anlamış değiliz.

Vardiya çalışan ve mesleklerinin özelliği nedeni ile Ebe ve Hemşireler normal mesai çalışan bir memur gibi addedilemez. Çalışma saatleri, çalışma koşulları ve şekli göz önüne alınarak çalışma saatleri yeniden belirlenmeli ve meslek ödeneği hakkı doktorlara olduğu gibi Ebe ve Hemşirelerle diğer sağlık çalışanlarını da verilmelidir.

Sağlık Bakanlığına bağlı kurumların Teknik kurulları çok hızlı bir şekilde çalışarak, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Teşkilat ve Kadro Yasası ile ilgili çalışmaları sonlandırıp, ilgili Meclis Komitesine göndermeli ve Meclis Genel Kurulundan da geçirilmelidir.

Onlarca sıkıntı ve isteklerimiz içerisinde en acil ve makul istek olan bu isteklerimiz yine duymazdan gelinirse, bir sonraki eylem ve grevlerimiz daha geniş alanlarda ve daha uzun süreli olacaktır.

Mehmet Özkardaş                                                            Nihat Şencan

Kamu-Sen Genel Başkanı                            K.T Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER